Sügis südames

0 Märgis_page-0001.jpg

Sügis on looduses üks põnev aeg. Uurimist ootavad seened ja marjad; puud lähevad iga päevaga värvikirevamaks ja linnuriigis algab suur ränne.

• Mängulisel loodusretkel uurime, millised märgatavad ja märkamatud muutused sügisel looduses toimuvad.

• Otsime seeni ja marju.

• Õpime, mida tasub korvi panna ja millest eemale hoida.

• Räägime puude ja teiste taimede elust sügisel.

• Mõtiskleme, mida peavad metsloomad sügisel tegema, et talveks valmistuda ja mida tasub inimestel neilt õppida.

Lasteaia programmis on olulisel kohal mängud ja kõigi meelte abil looduse tundmaõppimine. Erilist tähelepanu pöörame metsas liikumise ohutusele ja loodushoiule.

Esimese kooliastme programm keskendub juba veidi rohkem liigilise mitmekesisuse ja looduses valitsevate seoste tutvustamisele.

Retkejuht kohtub grupiga kokkulepitud kohas. Vaadatakse üle oma varustus (riided, söök-jook) ja kogunetakse ringi tutvumismänguks. Uuritakse kaardilt retke marsruuti ja lepitakse õpetaja ja grupiga kokku looduses liikumise ja käitumise reeglid ning söögipausi aeg.

Järgmises peatuspaigas uuritakse, milliseid sügise märke on õpilased senisel teekonnal näinud ja arutletakse, milliseid muutusi veel looduses toimub. Ühises vestlusringis kirjeldatakse käesoleva päeva ilma. Mängitakse rütmilist “vihmamängu”, mis aitab vastavalt vajadusele ilma ilusamaks võluda või siis üldse vihma matkajatest eemal hoida.

Seeme-õis-vili

• Retkejuhi korvist võetakse välja hulk taimede erinevaid osi (oksad, õied, seemned, mugulad, sibulad jne). Nuputatakse koos paarilisega, millega on tegu ja kuidas need asjad omavahel seotud on. Juhendaja teeb kokkuvõtte ning edasi hakatakse otsima looduses leiduvaid marju.

• Piltide abil saadakse tuttavaks söödavate ja mürgiste marjadega. Võimalusel maitstakse metsas kasvavaid marju või siis proovitakse retkejuhi kaasa võetud marju.

Puud sügisel

• Otsitakse ümbrusest lehtpuid ja vaadeldakse, kas ja kui palju on nad värvi muutnud. Väikestes rühmades korjatakse värvilisi lehti ja moodustatakse neist maapinnale “sügise valgusfoor”. Seejärel sorteerivad õpilased puulehed liigi järgi hunnikutesse ja vaadatakse, millised lehed on kõige suuremad/väiksemad; millised on tuttavad ja millised veel võõrad puulehed.

• Retkejuht räägib miks ja kuidas lehed värvi muudavad ja mis puudega külmade tulekul toimub. Otsitakse okaspuid ja õpitakse nende käbisid tundma.

Linnurahva reisid

• Jooksumäng, mille käigus lapsed õpivad uusi linnuliike ja saavad teada, kes on paiga- ja kes rändlinnud.

Seente sada nägu

• Otsitakse loodusest seeni. Retkejuht tutvustab fotode ja näidiste abil seente mitmekesisust, kübarseente ehitust ja määramistunnuseid. Väikestes rühmades panevad õpilased kokku seene ehituse pusled.

Metsarahva elu sügisel

• Rästikumäng - retkejuht räägib, mida teevad roomajad ja kahepaiksed sügisel. Mängitakse läbi rästiku talveunne jäämine.

• Pasknäärimäng - jooksumäng, mille käigus õpilased pasknääridena talveks tõrusid koguvad.

• Talveuni ja taliuinak - mäng, mille käigus saab selgeks, mis vahe neil kahel on ja mida kährik, karu, mäger ja siil talvel teevad.

• Kuklastele külla - kuklasepesa juures räägib retkejuht putukate elust külmal ajal.

Arutletakse ühiselt, mida on sarnast inimeste ja loomade sügisestes tegemistes ning meenutatakse, mida retkel nähti. Kokkuvõttemängu käigus saab iga laps välja tuua 1-3 sügise/talve saabumisega seonduvat muutust ja enda tagasiside retke õnnestumise kohta.

Lasteaed

Saame korraga vastu võtta mitu klassi või lasteaiarühma. Igale kambale tuleb kaasa üks retkejuht.

Paljassaare hoiualal

160€ ühele klassile või lasteaiarühmale

Õpilane:

• Oskab kirjeldada sügise ja talve saabumisega seotud muutusi looduses.

• Teab, kuidas erinevad loomaliigid talve tulekuks valmistuvad

• Oskab selgitada sügisel taimedega toimuvaid muutusi.

• Teab seente mitmekesisust, nendega seotud ohtusid ning tunnuseid, mille alusel seeni määratakse.

• Teeb vahet õiel, seemnel ja viljal.

• Tunneb retkel nähtud metsamarju.

• Toob näiteid paiga- ja rändlindudest.